Full Fixture Lists 2021

League Fixtures as announced by the FAI in February 2020.
Other competitions have been variously affected, and details are in some cases still unclear.
Times and dates can vary due to TV and weather!
All Senior matches 7.45pm except where noted - this provision was overtaken by a rescheduling of Premier Division fixtures announced by the FAI on 05 Mar, specifically "for TV & WATCHLOI": PD matches now standardised at 5.45 Fri, 7.45 Fri or 6pm Sat.

Go to Premier Division First Division Playoffs President's Cup Women's National League Women's Senior Cup Leinster Senior Cup League Cup FAI Cup Champions Cup

NB: indicates a televised match. Date and time may be different from the original fixture list!

: Match is on RTE2

: Match is on Eir TV Sport

: Match is on WATCHLOI

: Match is on TG4

The Scottish Football League's Challenge Cup for 2019/20 was unfinished, the Final between Inverness and Raith Rovers "postponed indefinitely", and the Cup awarded jointly to the finalists in April 2021.

The 2020/21 Cup competition was cancelled in October 2020, and in the light of continuing restrictions the 2021/22 edition, now renamed the SPFL Trust Trophy, will be limited to the Scottish clubs, in order to reduce unnecessary travel.

The Scottish Challenge Cup 2019/20

It is intended that Women's National League fixtures will now be posted on this page, with their Under-age competitions appearing on a separate page, as will the Men's Under-age competitions.

Under-19s & Under-17s

Women's U19s & Women's U17s

Under-15s & Under-14s*

* NB the Under-13s competitions were adjusted to Under-14s for this season

Go to Premier Division Playoffs President's Cup Women's National League Leinster Senior Cup League Cup FAI Cup Champions Cup

FIRST DIVISION

Fri 26 Mar Bray Wanderers v Treaty United, Carlisle 7.30pm
Fri 26 Mar Cork City v Cobh Ramblers, Turners Cross
Fri 26 Mar Galway United v Shelbourne, Eamonn Deacy Park
Fri 26 Mar UCD v Athlone Town, UCD Bowl
Fri 26 Mar Wexford v Cabinteely, Ferrycarrig 8pm

Fri 02 Apr Athlone Town v Galway United, Town Stadium
Fri 02 Apr Cabinteely v Cork City, Stradbrook
Fri 02 Apr Shelbourne v Bray Wanderers, Tolka Park
Fri 02 Apr Treaty United v Wexford, Markets Field
Sat 03 Apr Cobh Ramblers v UCD, St Colmans Park 7pm

Fri 09 Apr Cabinteely v Galway United, Stradbrook
Fri 09 Apr Cork City v Athlone Town, Turners Cross
Fri 09 Apr Shelbourne v Wexford, Tolka Park
Fri 09 Apr Treaty United v Cobh Ramblers, Markets Field
Fri 09 Apr UCD v Bray Wanderers, UCD Bowl

12/13 Apr - Reserve dates

Fri 16 Apr Bray Wanderers v Athlone Town, Carlisle Grounds 7.30pm
Fri 16 Apr Cork City v Shelbourne, Turners Cross
Fri 16 Apr Galway United v Treaty United, Eamonn Deacy Park
Fri 16 Apr UCD v Cabinteely, UCD Bowl
Fri 16 Apr Wexford v Cobh Ramblers, Ferrycarrig 8pm

Fri 23 Apr Athlone Town v Wexford, Town Stadium
Fri 23 Apr Cabinteely v Shelbourne, Stradbrook
Fri 23 Apr Galway United v UCD, Eamonn Deacy Park
Fri 23 Apr Treaty United v Cork City, Markets Field
Sat 24 Apr Cobh Ramblers v Bray Wanderers, St Colmans Park 7pm

Fri 30 Apr Bray Wanderers v Cork City, Carlisle Grounds 7.30pm
Fri 30 Apr Athlone Town v Cabinteely, Town Stadium
Fri 30 Apr Shelbourne v Treaty United, Tolka Park
Fri 30 Apr Wexford v UCD, Ferrycarrig 8pm
Sat 01 May Cobh Ramblers v Galway United, St Colmans Park 7pm

Fri 07 May Cabinteely v Cobh Ramblers, Stradbrook
Fri 07 May Galway United v Bray Wanderers, Eamonn Deacy Park
Fri 07 May Shelbourne v Athlone Town, Tolka Park
Fri 07 May UCD v Treaty United, UCD Bowl
Fri 07 May Cork City v Wexford, Turners Cross

Fri 14 May Bray Wanderers v Cabinteely, Carlisle Grounds 7.30pm
Fri 14 May Treaty United v Athlone Town, Markets Field
Fri 14 May UCD v Cork City, UCD Bowl
Fri 14 May Galway United v Wexford, Eamonn Deacy Park
Sat 15 May Cobh Ramblers v Shelbourne, St Colmans Park 7pm

Fri 21 May Athlone Town v Cobh Ramblers, Town Stadium
Fri 21 May Cabinteely v Treaty United, Stradbrook
Fri 21 May Cork City v Galway United, Turners Cross
Fri 21 May Shelbourne v UCD, Tolka Park
Fri 21 May Wexford v Bray Wanderers, Ferrycarrig 8pm

Fri 28 May Athlone Town v UCD, Town Stadium
Fri 28 May Cabinteely v Wexford, Stradbrook
Fri 28 May Shelbourne v Galway United, Tolka Park
Fri 28 May Treaty United v Bray Wanderers, Markets Field
Sat 29 May Cobh Ramblers v Cork City, St Colmans Park 7pm

Mid-Season Break 30 May-10 Jun

Fri 11 Jun Bray Wanderers v Shelbourne, Carlisle Grounds 7.30pm
Fri 11 Jun Cork City v Cabinteely, Turners Cross
Fri 11 Jun Galway United v Athlone Town, Eamonn Deacy Park
Fri 11 Jun UCD v Cobh Ramblers, UCD Bowl
Fri 11 Jun Wexford v Treaty United, Ferrycarrig 8pm

14/15 June - Reserve dates

Fri 18 Jun Bray Wanderers v UCD, Carlisle Grounds 7.30pm
Fri 18 Jun Athlone Town v Cork City, Town Stadium
Fri 18 Jun Galway United v Cabinteely, Eamonn Deacy Park
Fri 18 Jun Wexford v Shelbourne, Ferrycarrig 8pm
Sat 19 Jun Cobh Ramblers v Treaty United, St Colmans Park 7pm

Fri 25 Jun Athlone Town v Bray Wanderers, Town Stadium
Fri 25 Jun Cabinteely v UCD, Stradbrook
Fri 25 Jun Shelbourne v Cork City, Tolka Park
Fri 25 Jun Treaty United v Galway United, Markets Field
Sat 26 Jun Cobh Ramblers v Wexford, St Colmans Park 7pm

28/29 Jun - Reserve dates

Fri 02 Jul Bray Wanderers v Cobh Ramblers, Carlisle Grounds 7.30pm
Fri 02 Jul Cork City v Treaty United, Turners Cross
Fri 02 Jul Shelbourne v Cabinteely, Tolka Park
Fri 02 Jul UCD v Galway United, UCD Bowl
Fri 02 Jul Wexford v Athlone Town, Ferrycarrig 8pm

Fri 09 Jul Cabinteely v Athlone Town, Stradbrook
Fri 09 Jul Cork City v Bray Wanderers, Turners Cross
Fri 09 Jul Galway United v Cobh Ramblers, Eamonn Deacy Park
Fri 09 Jul Treaty United v Shelbourne, Markets Field
Fri 09 Jul UCD v Wexford, UCD Bowl

Fri 16 Jul Bray Wanderers v Galway United, Carlisle Grounds 7.30pm
Fri 16 Jul Athlone Town v Shelbourne, Town Stadium
Fri 16 Jul Treaty United v UCD, Markets Field
Fri 16 Jul Wexford v Cork City, Ferrycarrig 8pm
Sat 17 Jul Cobh Ramblers v Cabinteely, St Colmans Park 7pm

Fri 30 Jul Athlone Town v Treaty United, Town Stadium
Fri 30 Jul Cabinteely v Bray Wanderers, Stradbrook
Fri 30 Jul Cork City v UCD, Turners Cross
Fri 30 Jul Shelbourne v Cobh Ramblers, Tolka Park
Fri 30 Jul Wexford v Galway United, Ferrycarrig 8pm

Fri 06 Aug Bray Wanderers v Wexford, Carlisle Grounds 7.30pm
Fri 06 Aug Galway United v Cork City, Eamonn Deacy Park
Fri 06 Aug Treaty United v Cabinteely, Markets Field
Fri 06 Aug UCD v Shelbourne, UCD Bowl
Sat 07 Aug Cobh Ramblers v Athlone Town, St Colmans Park 7pm

Fri 13 Aug Bray Wanderers v Treaty United, Carlisle Grounds 7.30pm
Fri 13 Aug Cork City v Cobh Ramblers, Turners Cross
Fri 13 Aug Galway United v Shelbourne, Eamonn Deacy Park
Fri 13 Aug UCD v Athlone Town, UCD Bowl
Fri 13 Aug Wexford v Cabinteely, Ferrycarrig 8pm

Fri 20 Aug Athlone Town v Galway United, Town Stadium
Fri 20 Aug Cabinteely v Cork City, Stradbrook
Fri 20 Aug Shelbourne v Bray Wanderers, Tolka Park
Fri 20 Aug Treaty United v Wexford, Markets Field
Sat 21 Aug Cobh Ramblers v UCD, St Colmans Park 7pm

w/e 28 Aug - Reserve dates

Fri 03 Sep Cabinteely v Galway United, Stradbrook
Fri 03 Sep Cork City v Athlone Town, Turners Cross
Fri 03 Sep Shelbourne v Wexford, Tolka Park
Fri 03 Sep UCD v Bray Wanderers, UCD Bowl
Fri 03 Sep Treaty United v Cobh Ramblers, Markets Field

Fri 10 Sep Bray Wanderers v Athlone Town, Carlisle Grounds 7.30pm
Fri 10 Sep Cork City v Shelbourne, Turners Cross
Fri 10 Sep Galway United v Treaty United, Eamonn Deacy Park
Fri 10 Sep UCD v Cabinteely, UCD Bowl
Fri 10 Sep Wexford v Cobh Ramblers, Ferrycarrig 8pm

Fri 24 Sep Athlone Town v Wexford, Town Stadium
Fri 24 Sep Cabinteely v Shelbourne, Stradbrook
Fri 24 Sep Galway United v UCD, Eamonn Deacy Park
Fri 24 Sep Treaty United v Cork City, Markets Field
Sat 25 Sep Cobh Ramblers v Bray Wanderers, St Colmans Park 7pm

Fri 01 Oct Bray Wanderers v Cork City, Carlisle Grounds 7.30pm
Fri 01 Oct Athlone Town v Cabinteely, Town Stadium
Fri 01 Oct Shelbourne v Treaty United, Tolka Park
Fri 01 Oct Wexford v UCD, Ferrycarrig 8pm
Sat 02 Oct Cobh Ramblers v Galway United, St Colmans Park 7pm

Fri 08 Oct Cabinteely v Cobh Ramblers, Stradbrook
Fri 08 Oct Cork City v Wexford, Turners Cross
Fri 08 Oct Galway United v Bray Wanderers, Eamonn Deacy Park
Fri 08 Oct Shelbourne v Athlone Town, Tolka Park
Fri 08 Oct UCD v Treaty United, UCD Bowl

Fri 15 Oct Bray Wanderers v Cabinteely, Carlisle Grounds
Fri 15 Oct Cobh Ramblers v Shelbourne, St Colmans Park
Fri 15 Oct Galway United v Wexford, Eamonn Deacy Park
Fri 15 Oct UCD v Cork City, UCD Bowl
Fri 15 Oct Treaty United v Athlone Town, Markets Field

18/19 Oct - Reserve dates
25/26 Oct - Reserve dates

Fri 29 Oct Athlone Town v Cobh Ramblers, Town Stadium
Fri 29 Oct Cork City v Galway United, Turners Cross
Fri 29 Oct Cabinteely v Treaty United, Stradbrook
Fri 29 Oct Shelbourne v UCD, Tolka Park
Fri 29 Oct Wexford v Bray Wanderers, Ferrycarrig

Go to Top Premier Division First Division President's Cup Women's National League Women's Senior Cup Leinster Senior Cup League Cup FAI Cup Champions Cup

PREMIER DIVISION

Fri 19 Mar Drogheda United v Waterford, United Park
Fri 19 Mar Finn Harps v Bohemians, Finn Park
Fri 19 Mar Shamrock Rovers v St Patricks Athletic, Tallaght
Sat 20 Mar Longford Town v Derry City, Bishopsgate, 7.30pm
Sat 20 Mar Sligo Rovers v Dundalk, Showgrounds

Fri 26 Mar Bohemians v Longford Town, Dalymount
Fri 26 Mar Derry City v Shamrock Rovers, Brandywell
Fri 26 Mar Dundalk v Finn Harps, Oriel Park
Fri 26 Mar St Patricks Athletic v Drogheda United, Richmond Park
Fri 26 Mar Waterford v Sligo Rovers, RSC

Fri 02 Apr Drogheda United v Finn Harps, United Park
Fri 02 Apr Derry City v Waterford, Brandywell
Fri 02 Apr Bohemians v St Patricks Athletic, Dalymount
Fri 02 Apr Shamrock Rovers v Dundalk, Tallaght
Sat 03 Apr Longford Town v Sligo Rovers, Bishopsgate, 7.30pm

Fri 09 Apr Finn Harps v Waterford, Finn Park
Fri 09 Apr Dundalk v Bohemians, Oriel Park
Fri 09 Apr St Patricks Athletic v Derry City, Richmond Park
Sat 10 Apr Longford Town v Drogheda United, Bishopsgate, 7.30pm
Sat 10 Apr Sligo Rovers v Shamrock Rovers, Showgrounds

12/13 Apr - Reserve dates

Fri 16 Apr Waterford v Bohemians, RSC
Fri 16 Apr Derry City v Drogheda United, Brandywell
Fri 16 Apr Dundalk v St Patricks Athletic, Oriel Park
Fri 16 Apr Shamrock Rovers v Longford Town, Tallaght
Sat 17 Apr Sligo Rovers v Finn Harps, Showgrounds

Mon 19 Apr Drogheda United v Shamrock Rovers, United Park
Mon 19 Apr St Patricks Athletic v Waterford, Richmond Park
Mon 19 Apr Longford Town v Finn Harps, Bishopsgate
Mon 19 Apr Derry City v Dundalk, Brandywell
Tue 20 Apr Bohemians v Sligo Rovers, Dalymount

Fri 23 Apr Dundalk v Drogheda United, Oriel Park
Fri 23 Apr Finn Harps v St Patricks Athletic, Finn Park
Fri 23 Apr Waterford v Longford Town, RSC
Fri 23 Apr Shamrock Rovers v Bohemians, Tallaght
Sat 24 Apr Sligo Rovers v Derry City, Showgrounds

Fri 30 Apr Bohemians v Derry City, Dalymount
Fri 30 Apr Waterford v Dundalk, RSC
Fri 30 Apr St Patricks Athletic v Longford Town, Richmond Park
Fri 30 Apr Drogheda United v Sligo Rovers, United Park
Fri 30 Apr Finn Harps v Shamrock Rovers, Finn Park, 8pm

Mon 03 May Longford Town v Dundalk, Bishopsgate
Mon 03 May Derry City v Finn Harps, Brandywell
Mon 03 May Sligo Rovers v St Patricks Athletic, Showgrounds
Mon 03 May Drogheda United v Bohemians, United Park
Mon 03 May Shamrock Rovers v Waterford, Tallaght, 8pm

Fri 07 May Waterford v Drogheda United, RSC
Fri 07 May Derry City v Longford Town, Brandywell
Fri 07 May Dundalk v Sligo Rovers, Oriel Park
Fri 07 May Bohemians v Finn Harps, Dalymount
Fri 07 May St Patricks Athletic v Shamrock Rovers, Richmond Park

Fri 14 May Finn Harps v Dundalk, Finn Park, 8pm
Fri 14 May Drogheda United v St Patricks Athletic, United Park
Fri 14 May Shamrock Rovers v Derry City, Tallaght, 8pm
Sat 15 May Longford Town v Bohemians, Bishopsgate, 7.30pm
Sat 15 May Sligo Rovers v Waterford, Showgrounds

Fri 21 May Dundalk v Shamrock Rovers, Oriel Park
Fri 21 May Finn Harps v Drogheda United, Finn Park, 8pm
Fri 21 May Waterford v Derry City, RSC
Fri 21 May St Patricks Athletic v Bohemians, Richmond Park
Sat 22 May Sligo Rovers v Longford Town, Showgrounds

Mon 24 May Waterford v Finn Harps, RSC
Mon 24 May Bohemians v Dundalk, Dalymount
Mon 24 May Derry City v St Patricks Athletic, Brandywell
Mon 24 May Drogheda United v Longford Town, United Park
Mon 24 May Shamrock Rovers v Sligo Rovers, Tallaght, 8pm

Fri 28 May Bohemians v Waterford, Dalymount
Fri 28 May Finn Harps v Sligo Rovers, Finn Park, 8pm
Fri 28 May Drogheda United v Derry City, United Park
Fri 28 May St Patricks Athletic v Dundalk, Richmond Park
Sat 29 May Longford Town v Shamrock Rovers, Bishopsgate, 7.30pm

Mid-Season Break 30 May-10 Jun

Fri 11 Jun Derry City v Bohemians, Brandywell
Fri 11 Jun Dundalk v Waterford, Oriel Park
Fri 11 Jun Shamrock Rovers v Finn Harps, Tallaght, 8pm
Sat 12 Jun Longford Town v St Patricks Athletic, Bishopsgate, 7.30pm
Sat 12 Jun Sligo Rovers v Drogheda United, Showgrounds

14/15 Jun - Reserve dates

Fri 17 Jun Dundalk v Longford Town, Oriel Park
Fri 17 Jun Waterford v Shamrock Rovers, RSC
Fri 17 Jun Finn Harps v Derry City, Finn Park, 8pm
Fri 17 Jun St Patricks Athletic v Sligo Rovers, Richmond Park
Fri 17 Jun Bohemians v Drogheda United, Dalymount

Mon 21 Jun Drogheda United v Dundalk, United Park
Mon 21 Jun St Patricks Athletic v Finn Harps, Richmond Park
Mon 21 Jun Derry City v Sligo Rovers, Brandywell
Mon 21 Jun Bohemians v Shamrock Rovers, Dalymount
Tue 22 Jun Longford Town v Waterford, Bishopsgate

Fri 25 Jun Waterford v St Patricks Athletic, RSC
Fri 25 Jun Finn Harps v Longford Town, Finn Park, 8pm
Fri 25 Jun Dundalk v Derry City, Oriel Park
Fri 25 Jun Shamrock Rovers v Drogheda United, Tallaght, 8pm
Sat 26 Jun Sligo Rovers v Bohemians, Showgrounds

28/29 Jun - Reserve dates

Fri 02 Jul Drogheda United v Finn Harps, United Park
Fri 02 Jul Derry City v Waterford, Brandywell
Fri 02 Jul Bohemians v St Patricks Athletic, Dalymount
Fri 02 Jul Shamrock Rovers v Dundalk, Tallaght, 8pm
Sat 03 Jul Longford Town v Sligo Rovers, Bishopsgate, 7.30pm

Fri 09 Jul Finn Harps v Waterford, Finn Park, 8pm
Fri 09 Jul Dundalk v Bohemians, Oriel Park
Fri 09 Jul St Patricks Athletic v Derry City, Richmond Park
Sat 10 Jul Longford Town v Drogheda United, Bishopsgate, 7.30pm
Sat 10 Jul Sligo Rovers v Shamrock Rovers, Showgrounds

Fri 16 Jul Bohemians v Longford Town, Dalymount
Fri 16 Jul Derry City v Shamrock Rovers, Brandywell
Fri 16 Jul Dundalk v Finn Harps, Oriel Park
Fri 16 Jul St Patricks Athletic v Drogheda United, Richmond Park
Fri 16 Jul Waterford v Sligo Rovers, RSC

Fri 30 Jul Drogheda United v Waterford, United Park
Fri 30 Jul Finn Harps v Bohemians, Finn Park, 8pm
Fri 30 Jul Shamrock Rovers v St Patricks Athletic, Tallaght
Sat 31 Jul Longford Town v Derry City, Bishopsgate, 7.30pm
Sat 31 Jul Sligo Rovers v Dundalk, Showgrounds

Fri 06 Aug Waterford v Bohemians, RSC
Fri 06 Aug Derry City v Drogheda United, Brandywell
Fri 06 Aug Dundalk v St Patricks Athletic, Oriel Park
Fri 06 Aug Shamrock Rovers v Longford Town, Tallaght, 8pm
Sat 07 Aug Sligo Rovers v Finn Harps, Showgrounds

Fri 13 Aug Drogheda United v Shamrock Rovers, United Park
Fri 13 Aug Bohemians v Sligo Rovers, Dalymount
Fri 13 Aug St Patricks Athletic v Waterford, Richmond Park
Fri 13 Aug Derry City v Dundalk, Brandywell
Sat 14 Aug Longford Town v Finn Harps, Bishopsgate, 7.30pm

Fri 20 Aug Dundalk v Drogheda United, Oriel Park
Fri 20 Aug Finn Harps v St Patricks Athletic, Finn Park, 8pm
Fri 20 Aug Waterford v Longford Town, RSC
Fri 20 Aug Shamrock Rovers v Bohemians, Tallaght * moved to 18 Oct
Sat 21 Aug Sligo Rovers v Derry City, Showgrounds

w/e 29 Aug - Reserve dates

Fri 03 Sep Bohemians v Derry City, Dalymount
Fri 03 Sep Waterford v Dundalk, RSC
Fri 03 Sep St Patricks Athletic v Longford Town, Richmond Park
Fri 03 Sep Drogheda United v Sligo Rovers, United Park
Fri 03 Sep Finn Harps v Shamrock Rovers, Finn Park, 8pm

Fri 10 Sep Derry City v Finn Harps, Brandywell
Fri 10 Sep Drogheda United v Bohemians, United Park
Fri 10 Sep Shamrock Rovers v Waterford, Tallaght, 8pm
Sat 11 Sep Longford Town v Dundalk, Bishopsgate, 7.30pm
Fri 10 Sep Sligo Rovers v St Patricks Athletic, Showgrounds

Fri 24 Sep Waterford v Drogheda United, RSC
Fri 24 Sep Derry City v Longford Town, Brandywell
Fri 24 Sep Dundalk v Sligo Rovers, Oriel Park
Fri 24 Sep Bohemians v Finn Harps, Dalymount
Fri 24 Sep St Patricks Athletic v Shamrock Rovers, Richmond Park

Fri 01 Oct Finn Harps v Dundalk, Finn Park, 8pm
Fri 01 Oct Drogheda United v St Patricks Athletic, United Park
Fri 01 Oct Shamrock Rovers v Derry City, Tallaght, 8pm
Sat 02 Oct Longford Town v Bohemians, Bishopsgate, 7.30pm
Sat 02 Oct Sligo Rovers v Waterford, Showgrounds

Fri 08 Oct Dundalk v Shamrock Rovers, Oriel Park
Fri 08 Oct Finn Harps v Drogheda United, Finn Park, 8pm
Fri 08 Oct Waterford v Derry City, RSC
Fri 08 Oct St Patricks Athletic v Bohemians, Richmond Park
Sat 08 Oct Sligo Rovers v Longford Town, Showgrounds

Fri 15 Oct Waterford v Finn Harps, RSC
Fri 15 Oct Bohemians v Dundalk, Dalymount
Fri 15 Oct Derry City v St Patricks Athletic, Brandywell
Fri 15 Oct Drogheda United v Longford Town, United Park
Fri 15 Oct Shamrock Rovers v Sligo Rovers, Tallaght, 8pm

18/19 Oct - Reserve dates
25/26 Oct - Reserve dates

Mon 25 Oct Bohemians v Waterford, Dalymount
Mon 25 Oct Finn Harps v Sligo Rovers, Finn Park, 8pm
Mon 25 Oct Drogheda United v Derry City, United Park
Mon 25 Oct St Patricks Athletic v Dundalk, Richmond Park
Mon 25 Oct Longford Town v Shamrock Rovers, Bishopsgate

Fri 29 Oct Derry City v Bohemians, Brandywell
Fri 29 Oct Dundalk v Waterford, Oriel Park
Fri 29 Oct Shamrock Rovers v Finn Harps, Tallaght, 8pm
Sat 30 Oct Longford Town v St Patricks Athletic, Bishopsgate, 7.30pm
Sat 30 Oct Sligo Rovers v Drogheda United, Showgrounds

Fri 05 Nov Dundalk v Longford Town, Oriel Park
Fri 05 Nov Waterford v Shamrock Rovers, RSC
Fri 05 Nov Finn Harps v Derry City, Finn Park, 8pm
Fri 05 Nov St Patricks Athletic v Sligo Rovers, Richmond Park
Fri 05 Nov Bohemians v Drogheda United, Dalymount

Fri 12 Nov Drogheda United v Dundalk, United Park
Fri 12 Nov St Patricks Athletic v Finn Harps, Richmond Park
Fri 12 Nov Derry City v Sligo Rovers, Brandywell
Fri 12 Nov Bohemians v Shamrock Rovers, Dalymount
Sat 13 Nov Longford Town v Waterford, Bishopsgate, 7.30pm

Fri 19 Nov Waterford v St Patricks Athletic, RSC
Fri 19 Nov Finn Harps v Longford Town, Finn Park, 8pm
Fri 19 Nov Dundalk v Derry City, Oriel Park
Fri 19 Nov Shamrock Rovers v Drogheda United, Tallaght
Fri 19 Nov Sligo Rovers v Bohemians, Showgrounds

Go to Top First Division Playoffs President's Cup Women's National League Women's Senior Cup Leinster Senior Cup League Cup FAI Cup Champions Cup

Promotion/Relegation Play-Offs

Promotion/Relegation Series

First Division Semi-Finals:
Fri 07 Nov 2nd Place v 5th Place (1st Leg)
Fri 07 Nov 3rd Place v 4th Place (1st Leg)
Fri 14 Nov 5th Place v 2nd Place (2nd Leg)
Fri 14 Nov 4th Place v 3rd Place (2nd Leg)

First Division Final:
Fri 21 Nov (neutral venue)

25/26 Nov - Reserve dates

Promotion/Relegation Final:
Week 28 Nov Div 1 Play-off Winner v 9th Premier team

Go to Top Premier Division First Division Playoffs Women's National League Leinster Senior Cup League Cup FAI Cup Champions Cup

President's Cup

PRESIDENT'S CUP 2021

Shamrock Rovers v Dundalk, 12 Mar 2021
Tallaght, 7.45pm

The President's Cup was presented in 2014 by President of Ireland Michael D Higgins for an annual match between the League Champions and the FAI Cup Winners.

Last year's match was to take place on 09 Feb, when Dundalk were to host Shamrock Rovers at Oriel Park, but the fixture was postponed in view of severe weather warnings for that day, due to Storm Ciara.

Public health considerations which came into effect a month later effectively ruled out a refixture.

SHAMROCK ROVERS

1-1

DUNDALK

Liam Scales 47

Sonni Nattestad 42

3-4

Dundalk win penalties

Sonni Nattestad s/o 59

Previous Matches:
2014 St Patricks Athletic 1-0 Sligo Rovers
2015 Dundalk 2-1 St Patricks Athletic
2016 Cork City 1-0 Dundalk
2017 Cork City 3-0 Dundalk
2018 Dundalk 2-4 Cork City
2019 Cork City 1-2 Dundalk
2020 Dundalk v Shamrock Rovers Not played

Go to Top Premier Division First Division Playoffs Women's Senior Cup Leinster Senior Cup League Cup FAI Cup Champions Cup

Women's National League

As the Women's League consists of just nine teams, one is idle each match week.

Sat 27 Mar Galway Women v Cork City, Eamonn Deacy Park 2pm
Sat 27 Mar Bohemians v Treaty United, Oscar Traynor 2pm
Sat 27 Mar Wexford Youths v Peamount United, Ferrycarrig 6.30pm
Sat 27 Mar Shelbourne v Athlone Town, Tolka Park 2pm

11 Apr - Reserve date

Sat 03 Apr Athlone Town v Treaty United, Town Stadium 7pm
Sat 03 Apr Cork City v Shelbourne, Turners Cross 2pm
Sat 03 Apr DLR Waves v Wexford Youths, UCD Bowl 6pm
Sat 03 Apr Galway Women v Bohemians, Eamonn Deacy Park 2pm

Sat 17 Apr Peamount United v Shelbourne, PLR Park, Greenogue 6pm
Sat 17 Apr Bohemians v Cork City, Oscar Traynor 2pm
Sat 17 Apr DLR Waves v Galway Women, UCD Bowl 6pm
Sun 18 Apr Treaty United v Wexford Youths, Jackman Park 2pm

Sat 24 Apr Wexford Youths v Athlone Town, Ferrycarrig 6.30pm
Sat 24 Apr Bohemians v Peamount United, Oscar Traynor 2pm
Sat 24 Apr Galway Women v Treaty United, Eamonn Deacy Park 2pm
Sat 24 Apr Cork City v DLR Waves, Turners Cross 2pm

28 Apr - Reserve date

Sat 01 May Wexford Youths v Galway Women, Ferrycarrig 6.30pm
Sat 01 May Shelbourne v DLR Waves, Tolka Park 2pm
Sat 01 May Athlone Town v Cork City, Town Stadium 7pm
Sun 02 May Treaty United v Peamount United, Jackman Park 2pm

Sat 08 May DLR Waves v Bohemians, UCD Bowl 6pm
Sat 08 May Cork City v Wexford Youths, Turners Cross 2pm
Sat 08 May Peamount United v Athlone Town, PLR Park, Greenogue 6pm
Sun 09 May Treaty United v Shelbourne, Jackman Park 2pm

Sat 15 May Peamount United v Cork City, PLR Park, Greenogue 6pm
Sat 15 May Athlone Town v DLR Waves, Town Stadium 7pm
Sat 15 May Shelbourne v Galway Women, Tolka Park 2pm
Sat 15 May Wexford Youths v Bohemians, Ferrycarrig 6.30pm

Sat 22 May Bohemians v Shelbourne, Oscar Traynor 2pm
Sat 22 May Galway Women v Athlone Town, Eamonn Deacy Park 2pm
Sat 22 May DLR Waves v Peamount United, UCD Bowl 6pm
Sat 22 May Cork City v Treaty United, Turners Cross 2pm

Sat 29 May Shelbourne v Wexford Youths, Tolka Park 2pm
Sat 29 May Peamount United v Galway Women, PLR Park, Greenogue 6pm
Sat 29 May Athlone Town v Bohemians, Town Stadium 7pm
Sun 30 May Treaty United v DLR Waves, Jackman Park 2pm

02 Jun - Reserve date

Sat 05 Jun Cork City v Galway Women, Turners Cross 2pm
Sat 05 Jun Peamount United v Wexford Youths, PLR Park, Greenogue 6pm
Sat 05 Jun Athlone Town v Shelbourne, Town Stadium 7pm
Sun 06 Jun Treaty United v Bohemians, Jackman Park 2pm

10-25 Jun - Mid-Season Break

Sat 26 Jun Bohemians v Galway Women, Oscar Traynor 2pm
Sat 26 Jun Shelbourne v Cork City, Tolka Park 2pm
Sat 26 Jun Wexford Youths v DLR Waves, Ferrycarrig 6.30pm
Sun 27 Jun Treaty United v Athlone Town, Jackman Park 2pm

Sat 03 Jul Shelbourne v Peamount United, Tolka Park 2pm
Sat 03 Jul Wexford Youths v Treaty United, Ferrycarrig 6.30pm
Sat 03 Jul Cork City v Bohemians, Turners Cross 2pm
Sat 03 Jul Galway Women v DLR Waves, Eamonn Deacy Park 2pm

Sat 10 Jul Athlone Town v Wexford Youths, Town Stadium 7pm
Sat 10 Jul Peamount United v Bohemians, PLR Park, Greenogue
Sat 10 Jul DLR Waves v Cork City, UCD Bowl 6pm
Sun 11 Jul Treaty United v Galway Women, Jackman Park 2pm

Sat 17 Jul Galway Women v Wexford Youths, Eamonn Deacy Park 2pm
Sat 17 Jul DLR Waves v Shelbourne, UCD Bowl 6pm
Sat 17 Jul Cork City v Athlone Town, Turners Cross 2pm
Sat 17 Jul Peamount United v Treaty United, PLR Park, Greenogue 6pm

Sat 24 Jul Bohemians v DLR Waves, Oscar Traynor 2pm
Sat 24 Jul Wexford Youths v Cork City, Ferrycarrig 6.30pm
Sat 24 Jul Shelbourne v Treaty United, Tolka Park 2pm
Sat 24 Jul Athlone Town v Peamount United, Town Stadium 7pm

Sat 31 Jul Cork City v Peamount United, Turners Cross 2pm
Sat 31 Jul DLR Waves v Athlone Town, UCD Bowl 6pm
Sat 31 Jul Galway Women v Shelbourne, Eamonn Deacy Park 2pm
Sat 31 Jul Bohemians v Wexford Youths, Oscar Traynor 2pm

Wed 04 Aug Shelbourne v Bohemians, Tolka Park
Wed 04 Aug Athlone Town v Galway Women, Town Stadium
Wed 04 Aug Peamount United v DLR Waves, PLR Park, Greenogue
Wed 04 Aug Treaty United v Cork City, Jackman Park

Sat 07 Aug DLR Waves v Treaty United, UCD Bowl 6pm
Sat 07 Aug Galway Women v Peamount United, Eamonn Deacy Park 2pm
Sat 07 Aug Bohemians v Athlone Town, Oscar Traynor 2pm
Sat 07 Aug Wexford Youths v Shelbourne, Ferrycarrig 6.30pm

Sat 21 Aug Galway Women v Cork City, Eamonn Deacy Park 2pm
Sat 21 Aug Bohemians v Treaty United, Oscar Traynor 2pm
Sat 21 Aug Wexford Youths v Peamount United, Ferrycarrig 6.30pm
Sat 21 Aug Shelbourne v Athlone Town, Tolka Park 2pm

Sat 28 Aug Athlone Town v Treaty United, Town Stadium 7pm
Sat 28 Aug Cork City v Shelbourne, Turners Cross 2pm
Sat 28 Aug DLR Waves v Wexford Youths, UCD Bowl 6pm
Sat 28 Aug Galway Women v Bohemians, Eamonn Deacy Park 2pm

Sat 11 Sep Peamount United v Shelbourne, PLR Park, Greenogue 6pm
Sat 11 Sep Bohemians v Cork City, Oscar Traynor 2pm
Sat 11 Sep DLR Waves v Galway Women, UCD Bowl 6pm
Sun 12 Sep Treaty United v Wexford Youths, Jackman Park 2pm

18 Sep - Reserve date

Sat 25 Sep Wexford Youths v Athlone Town, Ferrycarrig 6.30pm
Sat 25 Sep Bohemians v Peamount United, Oscar Traynor 2pm
Sat 25 Sep Galway Women v Treaty United, Eamonn Deacy Park 2pm
Sat 25 Sep Cork City v DLR Waves, Turners Cross 2pm

Sat 02 Oct Wexford Youths v Galway Women, Ferrycarrig 6.30pm
Sat 02 Oct Shelbourne v DLR Waves, Tolka Park 2pm
Sat 02 Oct Athlone Town v Cork City, Town Stadium 7pm
Sun 03 Oct Treaty United v Peamount United, Jackman Park 2pm

w/e 03 Oct - Reserve date (?)
w/e 10 Oct - Reserve date

Sat 16 Oct DLR Waves v Bohemians, UCD Bowl 6pm
Sat 16 Oct Cork City v Wexford Youths, Turners Cross 2pm
Sat 16 Oct Peamount United v Athlone Town, PLR Park, Greenogue 6pm
Sun 17 Oct Treaty United v Shelbourne, Jackman Park 2pm

w/e 24 Oct - Reserve date

Sat 30 Oct Peamount United v Cork City, PLR Park, Greenogue 6pm
Sat 30 Oct Athlone Town v DLR Waves, Town Stadium 7pm
Sat 30 Oct Shelbourne v Galway Women, Tolka Park 2pm
Sat 30 Oct Wexford Youths v Bohemians, Ferrycarrig 6.30pm

Sat 06 Nov Bohemians v Shelbourne, Oscar Traynor 2pm
Sat 06 Nov Galway Women v Athlone Town, Eamonn Deacy Park 2pm
Sat 06 Nov DLR Waves v Peamount United, UCD Bowl 6pm
Sat 06 Nov Cork City v Treaty United, Turners Cross 2pm

10 Nov - Reserve date

Sat 13 Nov Treaty United v DLR Waves, Jackman Park 6pm
Sat 13 Nov Peamount United v Galway Women, PLR Park, Greenogue 6pm
Sat 13 Nov Athlone Town v Bohemians, Town Stadium 6pm
Sat 13 Nov Shelbourne v Wexford Youths, Tolka Park 6pm

Go to Top Premier Division First Division Playoffs Leinster Senior Cup League Cup FAI Cup Champions Cup

Women's Senior Cup

The WFAI Cup, known up to 2001 as the Ladies FAI Cup, can be traced back as far as 1975, even before the emergence of the LFAI itself. It is currently administered by the FAI, and sponsored by Evoke, a women's website run by DMG Media.

First Round (13 Aug):
Bohemians 0-3 DLR Waves
[Carla McManus 29, Rachel Doyle 66, Ciara Maher 93+]
Byes: Athlone Town, Galway WFC, Treaty United
Exempted from draw: Peamount United, Shelbourne, Wexford Youths, Cork City (Top 4 2020 WNL)

Second Round (Quarter-Finals, 04 Sep):
Treaty United 0-2 Peamount United, Jackman Park (05 Sep)
[Tiegan Ruddy 46, Lauryn O'Callaghan 68}
Galway WFC 1-0 DLR Waves
[Chloe Singleton 82]
Shelbourne 1-0 Cork City
[Saoirse Noonan 79]
Wexford Youths 3-1 Athlone Town
[Ciara Rossiter 31, 74, Ellen Molloy 89; Emily Corbet 19]

Semi-Finals (09 Oct):
Shelbourne 1-0 Galway WFC
[Noelle Murray 30; (Julie-Ann Russell s/o 67)]
Peamount United 1-3 Wexford Youths aet
[Aine O'Gorman 92+; Kylie Murphy 35, 94, Lynn-Marie Grant 99]

Final (21 Nov, Tallaght) :

Go to Top Premier Division First Division Playoffs President's Cup Women's National League Women's Senior Cup League Cup FAI Cup Champions Cup

Leinster Senior Cup

In 2019/20, the first two Rounds had been played and the draw for the Third made, but the competition did not proceed any further due to health restrictions.

As Junior and Intermediate Leagues have not been played for 2020/21, it was not clear what format the Leinster FA would adopt for a 2021 Senior Cup competition, which in the end was not to be played.


Go to Top Premier Division First Division Playoffs President's Cup Women's National League Women's Senior Cup Leinster Senior Cup FAI Cup Champions Cup

EA Sports Cup

(League Cup)`

The 2020 League Cup First Round was incomplete, no draw was made for the Second and subsequent Rounds, and the competition was not proceeded with.

In early February 2021 the FAI confirmed that the 2021 edition of the Cup had been cancelled.




Go to Top Premier Division First Division Playoffs President's Cup Women's National League Women's Senior Cup Leinster Senior Cup League Cup Champions Cup

Extra.ie FAI Cup

In previous years, the last sixteen teams from the Intermediate Cup and the four Semi-Finalists from the FAI Junior Cup would have been invited to enter the 2021 Senior Challenge Cup.

However, changes necessitated by the truncated 2020 season forced the exclusion of any non-League teams from the Cup for the first time in peace-time, and neither the Intermediate nor the Junior Cup was being played during the period which would have been the 2020/21 season.

The format for the 2021 FAI Cup was unannounced in advance, and while dates reserved for it in the Premier Division fixture list suggested a League-only competition, a qualifying round was drawn in June. The participants match the 2019/20 Intermediate Cup 4th Round teams (omitting Collinstown and Verona), together with the Junior Cup Semi-Finalists for the same season.

Qualifying Round (10 Jul):
Maynooth University Town 2-1 Bonagee United
[Cillian Duffy 31, 38, Jack O'Connor 70; Packie Mailey 72 (Jack Parke s/o 42; Packie Mailey s/o 82)]
Kilnamanagh 5-0 Home Farm (11 Jul)
Fairview Rangers 2-2 Athenry FC aet, Rangers win 4-2 pens
[Conor Coughlan 8, Eoin Duff 45; Cole Connolly 34, Jamie O'Driscoll 89]
Ringmahon Rangers 1-1 Crumlin United aet, Crumlin win 4-1 pens
[Anthony McAlavey 16; Alan McGreal 5 pen]
Oliver Bond Celtic 1-2 Killester Donnycarney (09 Jul)
[Troy Carey 14; Sean Rogers 58, Gary Kenna 81]
St Mochtas 2-1 Cockhill Celtic aet
[Gareth McCaffrey 59 pen, Alan Byrne 95; Garbhan Friel 3 pen]
Byes: Malahide United, Banger GGFC, St Kevins Boys, College Corinthians, Liffey Wanderers, Usher Celtic

First Round (23 Jul)
Club ground @ 7.45pm unless specified:
Fairview Rangers 0-3 Finn Harps (24 Jul, 4pm)
[Sean Boyd 95, OG 111, Barry McNamee 123+]
Wexford 3-0 Cabinteely
[Kyle Robinson 34, Lorcan Fitzgerald 41, Jack Moylan 43]
Drogheda United 1-1 Derry City aet, Derry win 4-2 pens (24 Jul, 3pm)
[Dinny Corcoran 45; Daniel Lafferty 96+]
Liffey Wanderers 0-2 Cobh Ramblers aet (25 Jul, UCD Bowl, 2pm)
[Nathan O'Connell 95, Danny O'Connell 117]
UCD AFC 2-0 Shelbourne
[Colm Whelan 56 pen, Harvey O'Brien 80]
Crumlin United 1-2 St Mochtas (25 Jul, VEC Captains Rd, 2pm)
[Glen Fulham 91+ (Darren Clarke s/o 45); Michael Daly 5, Gareth McCaffrey 22 (Liam Brady s/o 45)]
Killester Donnycarney 1-0 Usher Celtic (25 Jul, 11am)
[Eoin Fowler 82]
St Kevins Boys 1-4 Kilnamanagh (St Aidans Astro, 8pm)
[Jordan Cromwell 20; Dean Clarke 7, 78, Sean Byrne 54, Gary McCabe 60]
Sligo Rovers 2-3 Cork City (25 Jul, 5pm)
[Romeo Parkes 12, 69; Beineon O'Brien Whitmarsh 28, Dylan McGlade 56 pen, Dale Holland 89]
College Corinthians 0-5 Bohemians (25 Jul, Turners Cross, 3pm)
[Jamie Mullins 4, 79, Aaron Doran 26, Keith Ward 58, Dawson Devoy 90]
Athlone Town 4-4 Waterford aet, Waterford win 4-2 pens
[Glen McAuley 75 pen, 88 pen, 123+, Stephen Meaney 83; Anthony Wordsworth 40, Shane Griffin 53, Greg Halford 91+, George Forrest 122+ (Wordsworth s/o 68)]
Treaty United 0-1 Dundalk aet (25 Jul, 2pm)
[Patrick McEleney 104]
Shamrock Rovers 2-0 Galway United (8pm)
[Rory Gaffney 17, Dylan Watts 21]
Maynooth University Town 4-0 Malahide United (NUIM Astro, 8pm)
[Paddy O'Sullivan 17, 32, 43, Jackson Ryan 73]
St Patricks Athletic 6-0 Bray Wanderers
[Billy King 23, 77, Jason McClelland 38, Ben McCormack 55, Sam Bone 57, Paddy Barrett 62]
Bangor GGFC 0-5 Longford Town (24 Jul (rev), 7.30pm)
[Dean Williams 17, Dylan Grimes 65 pen, Darragh Nugent 70, Callum Warfield 89, Aaron O'Driscoll 93+]

Second Round (27 Aug):
Waterford 4-1 Kilnamanagh
[John Martin 35, 62, Cameron Evans 57, Phoenix Patterson 82; Adam Buckley 85]
Dundalk 5-1 St Mochtas
[Sami Ben Amar 8, Patrick Hoban 51 pen, 52, 61, Han Jeongwoo 73; Gareth McCaffrey 12]
Finn Harps 1-0 Derry City
[Tunde Owolabi 74]
Maynooth University Town 3-2 Cobh Ramblers (28 Aug)
[John Kavanagh 18 og, Jack O’Connor 73, Jackson Ryan 81; Conor Drinan 49+, Jason Abbott 78 (John Kavanagh s/o 76)]
Bohemians 2-1 Shamrock Rovers (29 Aug)
[Ali Coote 55, Andy Lyons 87 (Georgie Kelly s/o 80); Roberto Lopes 78 (Ronan Finn s/o 80)]
Cork City 1-1 St Patricks Athletic aet, Pats win 4-1 pens
[Barry Coffey 94+; Chris Forrester 89 pen]
UCD AFC 2-1 Longford Town
[Paul Doyle 69, Colm Whelan 80; Dean Williams 71]
Killester Donnycarney 0-2 Wexford (29 Aug)
[(Ryan Robinson s/o 64); Tyler Dunphy 56, Karl Manahan 66]

Quarter-Finals (17 Sep):
UCD 2-3 Waterford
[Colm Whelan 12, Liam Kerrigan 49; Junior Quitirna 36, Phoenix Patterson 66, Prince Mutswunguma 91+ (Brian Murphy s/pen (Colm Whelan) 72)]
St Patricks Athletic 3-0 Wexford
[Darragh Burns 34, 63, Rónán Coughlan 94+ (Sam Bone s/o 7); (Conor Crowley s/o 41)]
Finn Harps 3-3 Dundalk
[Tunde Owolabi 25, Sean Boyd 84, 95+ (Jordan Mustoe s/o 28); Patrick Hoban 29 pen, 65, Sean Murray 39]
Replay (21 Sep, Oriel Park): Dundalk 3-1 Finn Harps aet
[Sean Murray 39, Patrick Hoban 97 pen, Michael Duffy 105; Sean Boyd 6]
Bohemians 4-0 Maynooth University Town
[Keith Buckley 17, Conor Levingston 34, Keith Ward 36, Roland Idowu 61; (Alex Kelly s/o 32)]

Semi-Finals (22 Oct):
Bohemians v Waterford
St Patricks Athletic v Dundalk
Replays if required 25 Oct

Final (28 Nov, Aviva):

Go to Top Premier Division First Division Playoffs President's Cup Women's National League Women's Senior Cup Leinster Senior Cup League Cup FAI Cup

Champions Cup

The Champions' Cup, originally announced in February 2019, was to take place annually between the League of Ireland champions and the Northern Ireland Football League champions.

The tie is sponsored by Unite, the Union.

In November 2019, the 2018/19 NIFL Premiership champions, Linfield, lost over two legs to the 2019 League of Ireland Premier Division champions, Dundalk.

The 2020 Cup was not played due to public health restrictions, but in November 2020 an expanded format was announced for the 2021 version, with 2020 qualifiers Shamrock Rovers and Linfield joined by the next top placed teams in the 2021 League of Ireland and 2020/21 Northern Ireland Football League.

On 14 October, the lineup of the resumed competition was announced in Belfast. Linfield and Coleraine, NIFL Premiership winners and runners-up respectively for the past two seasons, will face off in a northern Semi-Final, while 2020 LOI Premier Division champions Shamrock Rovers (who are expected to lift the trophy again in 2021) will have the 2021 Runners-Up as their opponents. Dates for these matches are yet to be decided.

The Final will be played at the Aviva Stadium in Dublin on 04 December. Details will be added when available.

Go to Top Premier Division First Division Playoffs President's Cup Women's National League Women's Senior Cup Leinster Senior Cup EA Sports Cup FAI Cup

Back to the topContact us