Womens Under 17 & Under 19

National Underage Leagues 2021

For an overview of the competitions' formats, and a full listing of the first phase groups in each age group, see here.

Phase 2 fixtures will be added when they are known.

Go to Womens Under 19 league

Womens Under 17 League, Phase 1

Group A
26 Jun Bohemians v Galway WFC
26 Jun Sligo Rovers v Donegal Women’s League
26 Jun Athlone Town v Shamrock Rovers

03 Jul Galway WFC v Athlone Town
03 Jul Shamrock Rovers v Sligo Rovers
03 Jul Donegal Women’s League v Bohemians

10 Jul Sligo Rovers v Athlone Town
10 Jul Bohemians v Shamrock Rovers
10 Jul Galway WFC v Donegal Women’s League

17 Jul Athlone Town v Bohemians
17 Jul Shamrock Rovers v Donegal Women’s League
17 Jul Sligo Rovers v Galway WFC

24 Jul Donegal Women’s League v Athlone Town
24 Jul Galway WFC v Shamrock Rovers
24 Jul Bohemians v Sligo Rovers

31 Jul Shamrock Rovers v Athlone Town
31 Jul Donegal Women’s League v Sligo Rovers
31 Jul Galway WFC v Bohemians

07 Aug Athlone Town v Galway WFC
07 Aug Bohemians v Donegal Women’s League
07 Aug Sligo Rovers v Shamrock Rovers

14 Aug Donegal Women’s League v Galway WFC
14 Aug Shamrock Rovers v Bohemians
14 Aug Athlone Town v Sligo Rovers

21 Aug Galway WFC v Sligo Rovers
21 Aug Bohemians v Athlone Town
21 Aug Donegal Women’s League v Shamrock Rovers

28 Aug Sligo Rovers v Bohemians
28 Aug Shamrock Rovers v Galway WFC
28 Aug Athlone Town v Donegal Women’s League

Group B
26 Jun Peamount United v Bray Wanderers
26 Jun Shelbourne v Greystones United
26 Jun DLR Waves Idle

03 Jul Bray Wanderers v DLR Waves
03 Jul Peamount United v Shelbourne
03 Jul Greystones United Idle

10 Jul DLR Waves v Peamount United
10 Jul Bray Wanderers v Greystones United
10 Jul Shelbourne Idle

17 Jul Greystones United v Peamount United
17 Jul DLR Waves v Shelbourne
17 Jul Bray Wanderers Idle

24 Jul Shelbourne v Bray Wanderers
24 Jul Greystones United v DLR Waves
24 Jul Peamount United Idle

31 Jul Bray Wanderers v Peamount United
31 Jul Greystones United v Shelbourne
31 Jul DLR Waves Idle

07 Aug DLR Waves v Bray Wanderers
07 Aug Shelbourne v Peamount United
07 Aug Greystones United Idle

14 Aug Peamount United v DLR Waves
14 Aug Greystones United v Bray Wanderers
14 Aug Shelbourne Idle

21 Aug Peamount United v Greystones United
21 Aug Shelbourne v DLR Waves
21 Aug Bray Wanderers Idle

28 Aug Bray Wanderers v Shelbourne
28 Aug DLR Waves v Greystones United
28 Aug Peamount United Idle

Group C
26 Jun Waterford v Carlow-Kilkenny
26 Jun Cork City v Treaty United
26 Jun Wexford Youths Idle

03 Jul Wexford Youths v Cork City
03 Jul Treaty United v Waterford
03 Jul Carlow-Kilkenny Idle

10 Jul Carlow-Kilkenny v Cork City
10 Jul Treaty United v Wexford Youths
10 Jul Waterford Idle

17 Jul Waterford v Wexford Youths
17 Jul Carlow-Kilkenny v Treaty United
17 Jul Cork City Idle

24 Jul Wexford Youths v Carlow-Kilkenny
24 Jul Cork City v Waterford
24 Jul Treaty United Idle

31 Jul Treaty United v Cork City
31 Jul Carlow-Kilkenny v Waterford
31 Jul Wexford Youths Idle

07 Aug Waterford v Cork City
07 Aug Wexford Youths v Treaty United
07 Aug Carlow-Kilkenny Idle

14 Aug Cork City v Wexford Youths
14 Aug Treaty United v Carlow-Kilkenny
14 Aug Waterford Idle

21 Aug Carlow-Kilkenny v Wexford Youths
21 Aug Waterford v Treaty United
21 Aug Cork City Idle

28 Aug Wexford Youths v Waterford
28 Aug Cork City v Carlow-Kilkenny
28 Aug Treaty United Idle

Phase 2

League

Series 1 11 Sep

Series 2 18 Sep

Series 3 25 Sep

Series 4 09 Oct

Series 5 16 Oct

Series 6 23 Oct

06 Nov Semi-Finals

13 Nov Final

Shield

Series 1 11 Sep

Series 2 18 Sep

Series 3 25 Sep

Series 4 09 Oct

Series 5 16 Oct

Series 6 23 Oct

06 Nov Semi-Finals

13 Nov Final

Womens Under 17 Cup

04 Sep First Round
Galway WFC 2-1 Treaty United, Dangan
[Isabelle Fitzpatrick, Anna Costello; Heidi O'Sullivan 15]
Peamount United 4-0 Bray Wanderers
[Meadhbh Monaghan 9, Scarlett Heron 33, Jess Fitzgerald 48, Eve Kelly 55]
Cork City 4-0 Carlow Kilkenny, Bishopstown
[Alessia Mazzola 6, 58, ? 66, 80]
Waterford 0-4 Wexford Youths, WIT
[Katie Law 24, 35, 80, ? 65]
Bohemians 1-3 Shelbourne, Oscar Traynor
[Leah Hughes 67; Kate Skillington 22, Katie McCann 34, ? (7) 42]
Sligo Rovers 0-1 Donegal Women's League, Sean Fallon Centre
[Emma Doherty 45]
Shamrock Rovers 3-4 DLR Waves aet, Roadstone
[Anna Casey 14, 40, Orlaith Mahony; Clara Rodgers 5, Joy Ralph 64, 65, Anna Cantwell (Liv Torfeldt s/pen 3')]
Athlone Town 4-1* Greystones United
[Emma Kett 20, Sinéad Collins 22, ? (6) 75; Ruth McDonnell 38]
* recte 3-1

Quarter-Finals (02 Oct):
Wexford Youths v Galway WFC
Cork City v Shelbourne
Peamount United v DLR Waves
Donegal Women's League v Athlone Town

30 Oct Semi-Finals

Cup Final 20 Nov

Womens Under 19 League, Phase 1

Group A
27 Jun Athlone Town v Carlow-Kilkenny
27 Jun Cork City v Greystones United
27 Jun Galway WFC v Wexford Youths

04 Jul Carlow-Kilkenny v Cork City
04 Jul Greystones United v Galway WFC
04 Jul Wexford Youths v Athlone Town

11 Jul Wexford Youths v Greystones United
11 Jul Galway WFC v Carlow-Kilkenny
11 Jul Athlone Town v Cork City

18 Jul Galway WFC v Athlone Town
18 Jul Cork City v Wexford Youths
18 Jul Greystones United v Carlow-Kilkenny

25 Jul Athlone Town v Greystones United
25 Jul Carlow-Kilkenny v Wexford Youths
25 Jul Cork City v Galway WFC

Group B

27 Jun Sligo Rovers v Bohemian
27 Jun Bray Wanderers v Peamount United
27 Jun DLR Waves v Shelbourne
27 Jun Donegal Womens Idle

04 Jul Sligo Rovers v DLR Waves
04 Jul Shelbourne v Bray Wanderers
04 Jul Bohemian v Donegal Womens
04 Jul Peamount United Idle

11 Jul Shelbourne v Donegal Womens
11 Jul DLR Waves v Bohemian
11 Jul Peamount United v Sligo Rovers
11 Jul Bray Wanderers Idle

18 Jul Sligo Rovers v Bray Wanderers
18 Jul Donegal Womens v Peamount United
18 Jul Bohemian v Shelbourne
18 Jul DLR Waves Idle

25 Jul Donegal Womens v Sligo Rovers
25 Jul Bohemian v Peamount United
25 Jul Bray Wanderers v DLR Waves
25 Jul Shelbourne Idle

01 Aug Bray Wanderers v Bohemian
01 Aug Peamount United v Shelbourne
01 Aug DLR Waves v Donegal Womens
01 Aug Sligo Rovers Idle

08 Aug Donegal Womens v Bray Wanderers
08 Aug Shelbourne v Sligo Rovers
08 Aug Peamount United v DLR Waves
08 Aug Bohemian Idle

Phase 2

League

Series 1 22 Aug

Series 2 29 Aug

Series 3 05 Sep

Series 4 19 Sep

Series 5 26 Sep

Series 6 03 Oct

Series 7 17 Oct

Series 8 24 Oct

Series 9 31 Oct

Series 10 07 Nov

Shield

Series 1 29 Aug

Series 2 05 Sep

Series 3 19 Sep

Series 4 26 Sep

Series 5 03 Oct

Series 6 17 Oct

24 Oct Semi-Finals

31 Oct Final

Womens Under 19 Cup

First Round (15 Aug)
DLR Waves 3-0 Bray Wanderers, UCD Sports Centre
[Robyn Bolger 19, Shannon Gibson 24, Aoife Waldron 48]
Galway WFC 4-1 Athlone Town, Dangan
[Abbie Callanan 48, 89, 90, Aoibheann Costello 87; Emily Corbet 13]
Wexford Youths 3-2 Cork City
[Kira Bates-Crosbie 35, Fiona Ryan 43, Seren Ward 92+; Eva Mangan 70, 78]
Greystones United 1-5 Bohemians, Woodlands
[Laura O'Toole 80; Isabella Chambers 7, Lara Phipps 14, 25, Emma McGrath 81, Sadhbh Moran 85]
Shelbourne 1-0 Peamount United, AUL
[Chloe Ibezim]
Byes: Sligo Rovers, Carlow Kilkenny, Donegal Women's League

Cup Quarter Finals (12 Sep):
Shelbourne 3-0 Carlow Kilkenny, AUL
Wexford Youths 1-3 DLR Waves
[Beth Evesson 59; Zoe Leonard 9, Shannon Guildea 37, Emily Flynn 80]
Sligo Rovers 0-2 Galway WFC
[Anna Fahey, Saoirse Healey]
Donegal Womens League 0-1 Bohemians, Leckview

Cup Semi-Finals (10 Oct):
Wexford Youths/DLR Waves v Donegal Womens League/Bohemians
Shelbourne/Carlow Kilkenny v Sligo Rovers/Galway WFC

Cup Final 14 Nov

Go to Womens Under 17 league

Back to the topContact us