2018/19 IRN-BRU Cup

The Scottish League Challenge Cup

The Scottish Challenge Cup 2017/18

Apart from the decision to invite two teams from the English League to take part in this year's competition, a number of other changes were made to the format.

A Preliminary Round was drawn, to determine which of the 3rd and 4th placed clubs in the Highland and Lowland Leagues would take the third spots open to those leagues.

The twelve "Colts" teams (Under-21s) from the Scottish Premiership were entered into the First Round draw.

And the six invited foreign teams this season are as follows:

Northern Ireland Football League Crusaders & Coleraine
Welsh Premier League The New Saints & Connahs Quay Nomads
League of Ireland Premier Division Bohemians & Sligo Rovers*
English National League Sutton United & Boreham Wood

* Originally Bray Wanderers, invitation withdrawn by FAI due to financial irregularities; St Patricks Athletic declined to participate

First Round ties level after 90 minutes were decided by penalties (no Extra Time).

For the Second Round (drawn on 16 Aug), a pre-draw determined which country was allocated to which pot to avoid two cross-border teams from the same country playing each other in that round.

TV Coverage:

indicates coverage by BBC Alba

indicates coverage by S4C (Wales)

indicates coverage by BT Sport

Preliminary Rd:

North Section:
Inverurie Loco Works 2-2 Fraserburgh aet, Inverurie win 5-4 pens (01 Aug)
[Joe McCabe 37, Jonny Smith 68; Jamie Beagrie 8, Paul Campbell 84]

South Section:
BSC Glasgow 0-1 East Stirlingshire (29 Jul)
[John Tennant 50 og]

Round 1 (14 Aug):

North Section
Livingston U21 1-0 Forfar Athletic abandoned 71m, power failure
[Adam Watson 30]
Refixed (21 Aug): Livingston U21 0-0 Forfar Athletic Livingston win 5-4 pens
[(Dylan Easton (Forfar) s/o 32)]
Dundee U21 2-2 Hibernian U21 Dundee win 4-3 pens
[Thomas Bradbury 22, Daniel Jefferies 85; Fraser Murray 25, Sean Mackie 75]
Inverurie Loco Works 0-1 Formartine United
[Conor Gethins 61]
Peterhead 2-1 Brechin City
[Russell McLean 76, Jack Leitch 86; Dene Shields 12]
Inverness Caledonian Thistle 1-2 Dunfermline Athletic
[Jordan White 61; Kallum Higginbotham 25 pen, Callum Smith 87]
Heart of Midlothian U21 1-2 Ross County
[Aidan Keena 44; Billy McKay 4, 30]
Elgin City 1-1 Arbroath (15 Aug) Arbroath win 7-6 pens
[Darryl McHardy 83; Thomas O'Brien 57]
Dundee United 3-2 St Johnstone U21 (15 Aug)
[Logan Chalmers 64, Paul McMullan 78, Paul McMullan 92; Callum Hendry 21, 58]
Raith Rovers 3-1 Aberdeen U21
[Nathaniel Wedderburn 16, Ross Matthews 28, Kevin Nisbet 30; Bruce Anderson 72]
Alloa Athletic 3-1 Stirling Albion
[Kevin Cawley 40, 45, Iain Flannigan 46; Lee Hamilton 55]
Cove Rangers 2-2 Montrose (15 Aug) Montrose win 4-3 pens
[Paul McManus 44, 49; Iain Campbell 34 pen, Liam Callaghan 69]
Cowdenbeath 1-3 East Fife
[Jordyn Sheerin 30 (Pat Scullion s/o 87); Ryan Goodfellow 68 og, Anton Dowds 75, Jonathan Court 90]

South Section:
East Kilbride 1-1 The Spartans (15 Aug) Kilbride win 5-4 pens
[Ross McNeil 61; Gary Cennerazzo 3]
Queens Park 0-0 Ayr United Queens Park win 4-2 pens
Stenhousemuir 0-3 Queen of the South
[Stephen Dobbie 59, 66, Lyndon Dykes 62]
Hamilton Academical U21 4-1 Clyde
[Mason Enigbokan-Bloomfield 8, 90, Ross Cunningham 62, Ronan Hughes 73; Chris McStay 9]
Kilmarnock U21 1-2 St Mirren U21
[Dom Thomas 48; Samuel Jamieson 10, Cameron MacPherson 55]
East Stirlingshire 0-3 Motherwell U21
[David Turnbull 16, Broque Watson 20, Jake Hastie 22]
Annan Athletic 4-0 Celtic U21
[Tony Wallace 9, Ross Fergusson 55, 67, 81]
Edinburgh City 3-1 Albion Rovers
[Scott Shepherd 70, Blair Henderson 77, 83 pen; John Cunningham 15]
Stranraer 0-5 Partick Thistle
[(Max Currie s/o 86); Thomas O'Ware 10, Aidan Fitzpatrick 34, 92, Andrea Mbuyi-Mutombo 36, Max Melbourne 89]
Dumbarton 2-1 Morton
[Michael Paton 12, Iain Russell 26; Gary Oliver39]
Berwick Rangers 0-3 Airdrieonians
[Ryan Conroy 2, Dale Carrick 19, Leighton McIntosh 22 pen (David Hutton s/pen (Aaron Murrell) 31)]
Rangers U21 1-2 Falkirk
[Zak Rudden 92; Dennon Lewis 4, Scott Harrison 21]

Round 2 (08 Sep):

The New Saints 2-2 Queens Park Park win 4-2 pens
[Jordan Hart 30 og, Joash Nembhard 95+ (Jonathon Routledge s/o 82); Smart Osadolor 89, Lewis Hawke 91+]
Falkirk 0-1 Connahs Quay Nomads
[Michael Wilde 46]
Boreham Wood 0-0 Dunfermline Athletic Dunfermline win 6-5 pens
Airdrieonians 0-1 Sutton United
[Tommy Wright 21]
Coleraine 1-1 Formartine United Coleraine win 2-1 pens
[Josh Carson 31 (Eoin Bradley m/pen 34); Archie MacPhee 20 (Graeme Rodger s/o 90)]
Queen of the South 4-3 Crusaders FC
[Stephen Dobbie 22, 31, Lyndon Dykes 25, Gary Harkins 29; Rory Patterson 47, 51, Paul Heatley 85]
Sligo Rovers 4-1 Livingston U21
[Michael Drennan 15, 52, 86, David Cawley 60; Matthew Knox 3]
Peterhead 0-1 Bohemians
[Kevin Devaney 63]
East Fife 2-1 Partick Thistle
[Scott Agnew 51, Rory Currie 74; Andrea Mbuyi-Mutombo 22]
Arbroath 3-0 Annan Athletic
[Bobby Linn 8, Danny Denholm 71, Michael McKenna 83]
Dumbarton 0-1 Montrose
[Craig Johnston 19]
Dundee United 1-1 Alloa Athletic Alloa win 5-4 pens
[Matthew Smith 15; Alan Trouten 78 pen]
Dundee U21 1-2 Motherwell U21 (06 Sep)
[Jordan Armstrong 43 og; Kyle MacDonald 25, Broque Watson 86]
East Kilbride 2-3 Edinburgh City
[Ross McNeil 72, Craig Malcolm 73; Blair Henderson 36, Allan Smith 84, 86]
St Mirren U21 3-2 Hamilton Academical U21
[Samuel Jamieson 10, Cameron MacPherson 39 pen, Max Potter 70 (Jamie Walker s/o 63); Aaron Smith 27, Lewis Smith 87 (Ross Cunningham m/pen 20)]
Ross County 5-0 Raith Rovers
[Brian Graham 18, 29, 40, 42, Jamie Lindsay 37]

Round 3 (13 Oct):

East Fife 2-0 Queen of the South
[Kevin Smith 34, Anton Dowds 78]
Arbroath 1-4 Edinburgh City (12 Oct)
[Michael McKenna 11; Blair Henderson 25 pen, 68, Scott Shepherd 56, Liam Henderson 78]
Bohemians 0-0 Sutton United Bohs win 4-3 pens
Dunfermline Athletic 2-2 Alloa Athletic Alloa win 5-4 pens
[Louis Longridge 28, 47 pen; Alan Trouten 8, 70]
Ross County 3-1 Montrose
[Ross Stewart 20, Davis Keillor-Dunn 41, 51; Craig Johnston 44]
St Mirren Colts 2-4 Queens Park
[Samuel Jamieson 2, Cameron Breadner 63; Lewis Hawke 62, Scott McLean 66, 82 pen, Jamie McKernon 75]
Motherwell Colts 2-0 Sligo Rovers
[Patrick McClean 12 og, Christian Mbulu 71]
Connahs Quay Nomads 2-0 Coleraine
[George Horan 61, Andy Owens 93+; (Stephen Lowry s/o 66, Stephen O'Donnell s/o 69)]

Quarter-Finals (17/18 Nov):

Motherwell U21 1-2 Ross County
[Adam Livingstone 53 (Christian Mbulu s/o 54; Ross Stewart 51, 56]
Bohemians v East Fife (date TBC)
Edinburgh City 2-2 Alloa Athletic City win 4-3 pens
[Blair Henderson 45, Scott Shepherd 57; Dario Zanatta 2, Alan Trouten 12]
Queens Park 1-2 Connahs Quay Nomads (16 Nov)
[Lewis Hawke 64; George Horan 81, Michael Wilde 84]

Semi-finals: 16/17 Feb 2019

Final: 23/24 Mar 2019

Back to the topContact us