Revised Full Fixture Lists 2020

The five month hiatus in the 2020 season due to Covid-19 restrictions led to significant changes in the arrangements for most competitions.

Revised League Fixtures here are as announced by the FAI in July 2020 (including results for the first five Premier Division series and the first three First Division series which had been played before the lockdown)
Other competitions were also adversely affected, and details are below
All Senior matches 7.45pm except where noted; changes noted only in respect of TV matches

NB: indicates a televised match. Date and time may be different from the original fixture list!

: Match is on RTE2

: Match is on Eir TV Sport

The Scottish Football League again invited the Airtricity League to take part in the Scottish Challenge Cup, re-branded after a change of sponsor as the "Tunnocks Caramel Wafer Cup".

The Scottish Challenge Cup 2019/20

Under-age fixtures will be posted on separate pages to avoid an overlong scroll!

Under-19s & Under-17s

Under-15s & Under-13s

Go to Premier Division Playoffs President's Cup Leinster Senior Cup League Cup FAI Cup Champions Cup

FIRST DIVISION

Fri 21 Feb Cabinteely 4-2 Bray Wanderers
Fri 21 Feb Wexford 1-1 UCD
Sat 22 Feb Cobh Ramblers 0-2 Drogheda United
Sat 22 Feb Longford Town 2-0 Shamrock Rovers II

Fri 28 Feb Athlone Town 1-3 Cabinteely
Fri 28 Feb Bray Wanderers 2-0 Wexford
Fri 28 Feb Drogheda United 0-1 Longford Town
Fri 28 Feb UCD 1-0 Cobh Ramblers
Sat 29 Feb Shamrock Rovers II 1-1 Galway United

Fri 06 Mar Cabinteely 1-0 Shamrock Rovers II
Fri 06 Mar Drogheda United 5-1 UCD
Fri 06 Mar Wexford 0-0 Galway United
Sat 07 Mar Cobh Ramblers 3-2 Athlone Town

Season suspended due to Covid pandemic

Fri 31 Jul Athlone Town v Wexford, Town Stadium
Fri 31 Jul Bray Wanderers v Cobh Ramblers, Carlisle Grounds
Fri 31 Jul Galway United v Cabinteely, Deacy Park
Fri 31 Jul UCD v Longford Town, UCD Bowl
Sun 02 Aug Shamrock Rovers II v Drogheda United, Tallaght 3pm
Mon 03 Aug Galway United v Athlone Town, Deacy Park
Mon 03 Aug Longford Town v Bray Wanderers, Bishopsgate 7.30

Fri 07 Aug Drogheda United v Bray Wanderers, United Park
Fri 07 Aug UCD v Shamrock Rovers II, UCD Bowl
Fri 07 Aug Wexford v Cabinteely, Ferrycarrig
Sat 08 Aug Cobh Ramblers v Galway United, St Colmans 7pm
Sat 08 Aug Longford Town v Athlone Town, Bishopsgate 7.30

Fri 14 Aug Athlone Town v Drogheda United, Town Stadium
Fri 14 Aug Bray Wanderers v UCD, Carlisle Grounds
Fri 14 Aug Cabinteely v Cobh Ramblers, Stradbrook
Fri 14 Aug Galway United v Longford Town, Deacy Park
Sat 15 Aug Shamrock Rovers II v Wexford, Tallaght 3pm

Mon 17 Aug Drogheda United v Galway United, United Park
Mon 17 Aug Longford Town v Cabinteely, Bishopsgate
Mon 17 Aug UCD v Athlone Town, UCD Bowl
Tue 18 Aug Bray Wanderers v Shamrock Rovers II, Carlisle Grounds
Tue 18 Aug Cobh Ramblers v Wexford, St Colmans

Fri 21 Aug Athlone Town v Shamrock Rovers II, Town Stadium
Fri 21 Aug Cabinteely v UCD, Stradbrook
Fri 21 Aug Galway United v Bray Wanderers, Deacy Park
Fri 21 Aug Wexford v Drogheda United, Ferrycarrig
Sat 22 Aug Cobh Ramblers v Longford Town, St Colmans 7pm

Mon 31 Aug Bray Wanderers v Athlone Town, Carlisle Grounds
Mon 31 Aug Drogheda United v Cabinteely, United Park
Mon 31 Aug Longford Town v Wexford, Bishopsgate
Mon 31 Aug Shamrock Rovers II v Cobh Ramblers, Tallaght
Mon 31 Aug UCD v Galway United, UCD Bowl

Fri 04 Sep Athlone Town v Galway United, Town Stadium
Fri 04 Sep Bray Wanderers v Cabinteely, Carlisle Grounds
Fri 04 Sep Drogheda United v Cobh Ramblers, United Park
Fri 04 Sep UCD v Wexford, UCD Bowl
Sat 05 Sep Shamrock Rovers II v Longford Town, Tallaght 3pm

Fri 11 Sep Cabinteely v Athlone Town, Stradbrook
Fri 11 Sep Galway United v Shamrock Rovers II, Deacy Park
Fri 11 Sep Wexford v Bray Wanderers, Ferrycarrig
Sat 12 Sep Cobh Ramblers v UCD, St Colmans 7pm
Sat 12 Sep Longford Town v Drogheda United, Bishopsgate 7.30

Fri 18 Sep Athlone Town v Cobh Ramblers, Town Stadium
Fri 18 Sep Bray Wanderers v Longford Town, Carlisle Grounds
Fri 18 Sep Galway United v Wexford, Deacy Park
Fri 18 Sep UCD v Drogheda United, UCD Bowl
Sat 19 Sep Shamrock Rovers II v Cabinteely, Tallaght 3pm

Mon 21 Sep Cobh Ramblers v Bray Wanderers, St Colmans
Mon 21 Sep Longford Town v UCD, Bishopsgate
Mon 21 Sep Wexford v Athlone Town, Ferrycarrig
Tue 22 Sep Cabinteely v Galway United, Stradbrook
Tue 22 Sep Drogheda United v Shamrock Rovers II, United Park

Fri 25 Sep Athlone Town v Longford Town, Town Stadium
Fri 25 Sep Bray Wanderers v Drogheda United, Carlisle Grounds
Fri 25 Sep Cabinteely v Wexford, Stradbrook
Fri 25 Sep Galway United v Cobh Ramblers, Deacy Park
Sat 26 Sep Shamrock Rovers II v UCD, Tallaght 3pm

Fri 02 Oct Drogheda United v Athlone Town, United Park
Fri 02 Oct UCD v Bray Wanderers, UCD Bowl
Fri 02 Oct Wexford v Shamrock Rovers II, Ferrycarrig
Sat 03 Oct Cobh Ramblers v Cabinteely, St Colmans 7pm
Sat 03 Oct Longford Town v Galway United, Bishopsgate 7.30

Fri 09 Oct Athlone Town v UCD, Town Stadium
Fri 09 Oct Cabinteely v Longford Town, Stradbrook
Fri 09 Oct Galway United v Drogheda United. Deacy Park
Fri 09 Oct Wexford v Cobh Ramblers, Ferrycarrig
Sat 10 Oct Shamrock Rovers II v Bray Wanderers, Tallaght 3pm

Fri 16 Oct Bray Wanderers v Galway United, Carlisle Grounds
Fri 16 Oct Drogheda United v Wexford, United Park
Fri 16 Oct UCD v Cabinteely, UCD Bowl
Sat 17 Oct Shamrock Rovers II v Athlone Town, Tallaght 3pm
Sat 17 Oct Longford Town v Cobh Ramblers, Bishopsgate 7.30

Sat 24 Oct Athlone Town v Bray Wanderers, Town Stadium
Sat 24 Oct Cabinteely v Drogheda United, Stradbrook
Sat 24 Oct Cobh Ramblers v Shamrock Rovers II, St Colmans
Sat 24 Oct Galway United v UCD, Deacy Park
Sat 24 Oct Wexford v Longford Town, Ferrycarrig

Go to Top Premier Division First Division President's Cup Leinster Senior Cup League Cup FAI Cup Champions Cup

PREMIER DIVISION

Times and dates can vary due to TV and weather!

Fri 14 Feb Cork City 0-1 Shelbourne, Turners Cross
Fri 14 Feb Dundalk 1-0 Derry City, Oriel
Fri 14 Feb St Patricks Athletic 0-1 Waterford, Richmond
Fri 14 Feb Finn Harps 1-0 Sligo Rovers, Finn Park
Sat 15 Feb Bohemians 0-1 Shamrock Rovers, Dalymount

Fri 21 Feb Derry City 1-1 Finn Harps, Brandywell
Fri 21 Feb Shelbourne 1-2 Dundalk, Tolka Park
Fri 21 Feb Sligo Rovers 0-2 St Patricks Athletic, Showgrounds
Fri 21 Feb Waterford 0-2 Bohemians, RSC
Fri 21 Feb Shamrock Rovers 6-0 Cork City, Tallaght

Mon 24 Feb Waterford 0-2 Shamrock Rovers, RSC
Mon 24 Feb Bohemians 2-0 Sligo Rovers, Dalymount
Mon 24 Feb Dundalk 3-0 Cork City, Oriel

Fri 28 Feb Cork City 1-0 Finn Harps, Turners Cross
Fri 28 Feb Derry City 2-0 Bohemians, Brandywell
Fri 28 Feb Shelbourne 1-0 St Patricks Athletic, Tolka Park
Fri 28 Feb Shamrock Rovers 3-2 Dundalk, Tallaght

Fri 06 Mar St Patricks Athletic 1-0 Cork City, Richmond
Fri 06 Mar Waterford 2-1 Derry City, RSC
Fri 06 Mar Bohemians 2-0 Shelbourne, Dalymount
Fri 06 Mar Finn Harps 0-4 Dundalk, Finn Park
Sat 07 Mar Sligo Rovers 2-3 Shamrock Rovers, Showgrounds

Season suspended due to Covid pandemic

Fri 31 Jul Derry City v Sligo Rovers, Brandywell 5.45
Fri 31 Jul Dundalk v St Patricks Athletic, Oriel
Sat 01 Aug Shelbourne v Waterford, Tolka 3pm
Sat 01 Aug Shamrock Rovers v Finn Harps, Tallaght 5pm
Sun 02 Aug Cork City v Bohemians, Turners Cross 5pm
Mon 03 Aug St Patricks Athletic v Derry City, Richmond
Tue 04 Aug Finn Harps v Shelbourne, Finn Park 5.45
Tue 04 Aug Sligo Rovers v Waterford, Showgrounds

Fri 07 Aug Bohemians v Dundalk, Dalymount 5.45
Fri 07 Aug St Patricks Athletic v Finn Harps, Richmond
Sat 08 Aug Waterford v Cork City, RSC 2pm
Sat 08 Aug Sligo Rovers v Shelbourne, Showgrounds, 5pm
Sun 09 Aug Derry City v Shamrock Rovers, Brandywell TBC

Fri 14 Aug Dundalk v Waterford, Oriel 5.45
Fri 14 Aug Cork City v Sligo Rovers, Turners Cross
Sat 15 Aug Finn Harps v Bohemians, Finn Park 2pm
Sat 15 Aug Shelbourne v Derry City, Tolka Park 5pm
Sun 16 Aug St Patricks Athletic v Shamrock Rovers, Richmond 5pm

Fri 21 Aug Derry City v Cork City, Brandywell 5.45
Fri 21 Aug Shamrock Rovers v Shelbourne, Tallaght
Sat 22 Aug Bohemians v St Patricks Athletic, Dalymount 2pm
Sat 22 Aug Sligo Rovers v Dundalk, Showgrounds 5pm
Sun 23 Aug Waterford v Finn Harps, RSC 5pm

Fri 04 Sep Waterford v St Patricks Athletic, RSC 5.45
Fri 04 Sep Derry City v Dundalk, Brandywell
Sat 05 Sep Shelbourne v Cork City, Tolka 5pm
Sat 05 Sep Shamrock Rovers v Bohemians, Tallaght 8pm
Mon 07 Sep Sligo Rovers v Finn Harps, Showgrounds

Fri 11 Sep Bohemians v Waterford, Dalymount 5.45
Fri 11 Sep Dundalk v Shelbourne, Oriel 8pm
Sat 12 Sep Cork City v Shamrock Rovers, Turners Cross 2pm
Sat 12 Sep St Patricks Athletic v Sligo Rovers, Richmond 5pm
Sun 13 Sep Finn Harps v Derry City, Finn Park 5pm

Fri 18 Sep Cork City v Dundalk, Turners Cross
Fri 18 Sep Derry City v St Patricks Athletic, Brandywell
Fri 18 Sep Shelbourne v Finn Harps, Tolka
Fri 18 Sep Shamrock Rovers v Waterford, Tallaght 8pm
Sat 19 Sep Sligo Rovers v Bohemians, Showgrounds

Fri 25 Sep Bohemians v Derry City, Dalymount
Fri 25 Sep Dundalk v Shamrock Rovers, Oriel
Fri 25 Sep St Patricks Athletic v Shelbourne, Richmond
Fri 25 Sep Waterford v Sligo Rovers, RSC

Fri 25 Sep Finn Harps v Cork City, Finn Park 8pm

Fri 02 Oct Cork City v St Patricks Athletic, Turners Cross
Fri 02 Oct Derry City v Waterford, Brandywell
Fri 02 Oct Dundalk v Finn Harps, Oriel
Fri 02 Oct Shelbourne v Bohemians, Tolka
Fri 02 Oct Shamrock Rovers v Sligo Rovers, Tallaght 8pm

Fri 09 Oct Bohemians v Cork City, Dalymount
Fri 09 Oct St Patricks Athletic v Dundalk, Richmond
Fri 09 Oct Waterford v Shelbourne, RSC
Fri 09 Oct Finn Harps v Shamrock Rovers, Finn Park 8pm
Sat 10 Oct Sligo Rovers v Derry City, Showgrounds

Fri 16 Oct Cork City v Waterford, Turners Cross
Fri 16 Oct Dundalk v Bohemians, Oriel
Fri 16 Oct Shelbourne v Sligo Rovers, Tolka
Fri 16 Oct Finn Harps v St Patricks Athletic, Finn Park 8pm
Fri 16 Oct Shamrock Rovers v Derry City, Tallaght 8pm

Fri 23 Oct Bohemians v Finn Harps, Dalymount
Fri 23 Oct Derry City v Shelbourne, Brandywell
Fri 23 Oct Waterford v Dundalk, RSC
Fri 23 Oct Shamrock Rovers v St Patricks Athletic, Tallaght 8pm
Sat 24 Oct Sligo Rovers v Cork City, Showgrounds

Fri 30 Oct Cork City v Derry City, Turners Cross
Fri 30 Oct Dundalk v Sligo Rovers, Oriel
Fri 30 Oct Finn Harps v Waterford, Finn Park
Fri 30 Oct St Patricks Athletic v Bohemians, Richmond
Fri 30 Oct Shelbourne v Shamrock Rovers, Tolka

Go to Top First Division Playoffs President's Cup Leinster Senior Cup League Cup FAI Cup Champions Cup

Promotion/Relegation Play-Offs

The promotion and relegation series was reduced to single leg meetings between the second to fifth First Division clubs and a one-leg divisional final, followed by a single match between the First Division play-offs winner and the 9th placed Premier Division club, as follows:

Fri 27 Oct 2nd First Division club v 5th First Division club
Fri 27 Oct 3rd First Division club v 4th First Division club
Sat 31 Oct First Division Final

W/e 08 Nov Promotion/Relegation Final

Go to Top Premier Division First Division Playoffs Leinster Senior Cup League Cup FAI Cup Champions Cup

President's Cup

PRESIDENT'S CUP 2020

Dundalk v Cork City
09 Feb, Turners Cross Postponed

The President's Cup was presented in 2014 by President of Ireland Michael D Higgins for an annual match between the League Champions and the FAI Cup Winners.
This year's match was to take place on 09 Feb, when Dundalk were to host Shamrock Rovers at Oriel Park, but the fixture was postponed in view of severe weather warnings for that day.


Previous Matches:
2014 St Patricks Athletic 1-0 Sligo Rovers
2015 Dundalk 2-1 St Patricks Athletic
2016 Cork City 1-0 Dundalk
2017 Cork City 3-0 Dundalk
2018 Dundalk 2-4 Cork City
2019 Cork City 1-2 Dundalk

Go to Top Premier Division First Division Playoffs League Cup FAI Cup Champions Cup

Leinster Senior Cup

In 2016, the Preliminary & 1st Rounds comprised ten junior league winners and the FAI Junior Cup winners. The four teams emerging were joined by the top two AUL clubs for the 2nd Round, and the winners then faced the top five LSL teams before the 12 League of Ireland teams from Leinster entered the 4th Round.
The 2019/20 arrangements appeared to be similar.

The first two rounds go to Extra Time & Penalties if necessary (i.e. no replays)

Preliminary Round (w/e 13 Oct):
Boyne Harps (NEFL) 2-0 Newtown United (Wicklow) (27 Oct)
[Robert Cashman 65, Dale Harding 80]
Monread FC (Kildare) v Willow Park (CCFL) Willow Park received a walkover

First Round
New Oak Boys (Carlow) 2-0 Boyne Harps (24 Nov, United Park)
[Darryl Coleman 12, Conor Byrne 47]
Evergreen FC (Kilkenny) 5-2 Moyne Rangers (Wexford) (13 Oct)
[Sean Barcoe 67, 73, 76, 90, Jamie Owens 84; James Peare 68, Colin Henderson 85]
Willow Park 1-1 Ayrfield United aet, Ayrfield win 4-3 pens (LSL) (05 Jan)
[Stephen Mullen 118; Alex Barry 110]
Clontarf Athletic (AUL) 1-1 VEC FC (UCFL) aet, Clontarf win 2-1 pens (11 Oct)
[David Vos 45; Joey Byrne 56]

Second Round (26 Jan):
Crettyard United 1–1 New Oak Boys aet, Oak Boys win 3-5 pens (01 Mar)
[Robert Dowling 40; Cian Dowling 83]
Evergreen 1–2 Ayrfield United
[Chris Whearty 71; Alan Connor 75, Brian Malone 94+]
Clontarf 1–2 Sheriff YC aet(01 Mar)
[David Vos 81; Evan Pierce 19, Mark Quigley 101]

Third Round:
Clontarf FC v Crumlin United
Killester Donnycarney v New Oak Boys
Ayrfield United v Bluebell United
Malahide United v St Mochtas

The Third Round draw was announced on 27 Jan, but none of the games appear to have been fixed prior to the pandemic lockdown. It seems unlikely that the competition will be completed.

The competition is thus likely to become the only one to suffer abandonment twice because of infectious diseases, the first time in 2000 (Foot and Mouth Disease).

Go to Top Premier Division First Division Playoffs President's Cup Leinster Senior Cup FAI Cup Champions Cup

EA Sports Cup

(League Cup)`

First Round (10 Mar):
Cabinteely 4-3 Crumlin United aet (08 Mar)
[Kaito Akimoto 1, Eoin McPhillips 15, Dean Casey 109, Oliver White 119; Stephen Larkin 19, Craig Walsh 34 pen, 109]
Drogheda United v UCD (23 Mar)
Galway United 2-0 Athlone Town
[Alberto Cabanyes 51, Wilson Waweru 66]
Longford Town v Cockhill Celtic (16 Mar, PP 10 Mar)
UCC 1-1 Cobh Ramblers aet, Ramblers win 3-4 pens
[Owen Collins 107; Cian Leonard 100]
Wexford 1-2 Bray Wanderers aet
[Janabi Amour 55; Joe Doyle 93+, 107]

No draw was made for the Second and subsequent Rounds, and although no announcement had been made prior to the resumption of League football in late July, it appeared that the competition would not be proceeded with.

Go to Top Premier Division First Division Playoffs President's Cup Leinster Senior Cup League Cup Champions Cup

Extra.ie FAI Cup

Following previous practice, the last sixteen teams from the 2019/20 Intermediate Cup and the four Semi-Finalists from the 2019/20 FAI Junior Cup were expected to be invited to enter the 2020 Senior Challenge Cup.

The Intermediate clubs were: Killester Donnycarney, St Mochtas, Crumlin United, Letterkenny Rovers, Avondale United, Cobh Wanderers, Glebe North, Midleton, Newtown Rangers, UCC, Collinstown, Lucan United, Home Farm, Rockmount, Malahide United & Maynooth University Town. At the time of the FAI Cup draw, the Junior Cup Semi-Finalists were Regional United, Aisling Annacotty, St Michaels & Glengad United, but following a protracted protest, appeal and arbitration Regional were replaced by Sheriff YC in the FAIJC, and also in the FAI Cup.

The Junior Cup Semi-Finalists were Killarney Celtic, Sheriff YC, Evergreen and Boyle Celtic.

The FAI drew a "Qualifying Round" involving sixteen of the non-League teams, with four receiving Byes to the First Round, when they would be joined by the 20 League clubs.

However, changes to the 2020 Extra.ie FAI Cup necessitated by the truncated season forced the exclusion of any non-League teams from the competition for the first time in peace-time. Only six teams will take part in the First Round, with the others given Byes to the Second.




First Round:
Finn Harps v St Patricks Athletic (10 Aug)
Dundalk v Waterford (11 Aug)
Cork City v Longford Town (11 Aug)
Byes: Derry City, Cabinteely, Shelbourne, Bray Wanderers, Sligo Rovers, Wexford, Shamrock Rovers, Athlone Town, UCD, Galway United, Cobh Ramblers, Bohemians, Drogheda United

Second Round
To be played weekend of 30 Aug

Quarter-Finals
To be played weekend of 15 Nov

Semi-Finals
To be played weekend of 22 Nov

Final

To be played weekend of 29 Nov

Go to Top Premier Division First Division Playoffs President's Cup Leinster Senior Cup League Cup FAI Cup

Champions Cup

In February 2019, the FAI announced that a 'champions match' would take place annually between the League of Ireland champions and the Northern Ireland Football League champions. The tie is sponsored by Unite, the Union.

The winners were to receive €50,000 and the runners-up €25,000. A further €25,000 was to be allocated to community-based projects in the local areas of the two competing clubs.

In November 2019, the 2018–19 NIFL Premiership champions, Linfield, lost over two legs to the 2019 League of Ireland Premier Division champions, Dundalk.

First Leg
08 Nov 2019 Linfield 1-1 Dundalk, Windsor Park
[Shayne Lavery 8; Daniel Kelly 51]

Second leg
11 Nov 2019 Dundalk 6-0 Linfield, Oriel Park
[Georgie Kelly 11, 69, Brian Gartland 16, Jamie McGrath 39, Robbie Benson 60, Patrick Hoban 79]

Go to Top Premier Division First Division Playoffs President's Cup Leinster Senior Cup EA Sports Cup Irish Daily Mail FAI Cup

Back to the topContact us